Aratingy všeobecne
Doživaju sa cca 30 rokou. Pohlavne dospele su 2 až 3 rokom života.
Výskyt:
Venezuela, Guayana, Brazília.
Veľkosť:
Približne 29 až 31 centimetrov.
Rozlišovanie pohlaví:
Samce i samičky sú rovnako sfarbené.Samci tohto druhu sú väčšií ako samičky,len v málo prípadoch je to opačne.Rozlíšiť pohlavie podľa panvovej kosti nieje stopercentné,určiť ho vedia len skúsení chovatelia.Spoľahlivejšie sú DNA testy,ktoré niesu pre jedinca stresujúce.ENDOSKOPICKE VYŠETRENIE je najpresnejšie no velmi náročne a stresujúce.
Povaha:
ARATINGY je najlepšie chovať v páre.Sú to velmi dobré maznáčiky po ručnom dokrmení.Dokrmená aratinga je zlatý poklad. Aratingy chované v pároch sú v období hniezdenia strašne agresívne k ostatným papagájom aj k ľudom.
Chovatelské zariadenie:
Tieto papagaje je najlepšie chovat v takych volierach ktore maju aj vylety aj ubikaciu lebo aratingam treba cez zimu podla mojho nazoru vytapat aspon na minimalne 10 ° C a moj nazor je ked im poskitneme ako ja 15 a viac° C, tak verte ze cez zimu sa vam papagaje odvdacia pekne, nechapem zase takch chovatelou čo ich nechaju cez zimu bez pritapania až tak co im voda v myskach mrzne ved ked chceme chovat musime aj investovat. Ved mal som moznost aj ja vydiet cez zimu ked som menil ohrevač že ked im klesla teplota na 7 stupnou tie papagaje sa ani nehibaly len sedely na suchorene a sa triasly od zimy tak že 10° C až 15° C stupnou odporučam !
Potrava:
Potravu by sme im maly davat pre stredne papagaje ! Ja si ju miešam sam doma davam do nej miesam 12 druhou zrnin+oriešky su vtom. Potom im treba davat každy den čerstvu vodu . Aspon 3 až 4 do tiždna podavat ovocie a zeleninu cez leto ked je toho hojne-vela aj každy dem potom strasne lubia kukuricu v mieku, spenat a salat. Pred hniezdenim sa podavaju naklicene miešanky zrn ja to davam po cely rok každy 2 až 3 den a vajecnu miesanku tiez stači davat pred hniezdenim ale ja to tiež podavam po cely rok parukrat do tiždna ! a nezabudnime na sepiove kosti grit a mineraly na travenie !
Hnezdenie:
K hniezdeniu je vhodná búdka z tvrdého dreva pretože aratingy majú veľmi silné zobáky,ktorými by mäkké drevo ľahko prehrýzli .Na výrobu búdky je najlepšie použiť dve vrsty dreva, tvrdé a mäkke,ktoré im slúži na vykusávanie.Búdka by mala mať rozmery cca 30 x 60 cm.Dno budky sa vypĺňa zmesou piloviny,rašeliny a ostružiny + aratingy si naštiepia dno budky.Tesne pred zahniezdením si v búdke všimnete veľkú prestavbu.Na dne búdky si aratinga vyhryzie dierku a do nej po čase znesie vajíčko.Na vajciach sedí večšinou samica a po 25 až 28 dňoch sa liahnu mladé aratingy,ktoré sú krmené aj samcom aj samičkou.Búdku opúšťajú asi po 2 mesiacoch, no neskor sa do nej ešte vracajú.Po vyletení je dobre nechať mladé papagáje čím najdlhšie pri rodičoch aby sa naučili sami prijimať potravu a socializovali sa.Najlepšie je okružkovať ich približne v 10 až 15 deň od vyliahnutia a to kružkom aký majú predpísaný.Odporúča sa robiť DNA testy ešte pred predajom.
Aratingy ktore spadaju do mojho chovu su :
1. Aratinga Zlatá - Slnečná ( solstitialis )
2. Aratinga Jendaj ( jenday )
3. Aratinga Hnedohrdla ( pertinax )
1. Aratinga zlatá-slnečná ( solstitialis )
Môj chov zahŕňa z tohto druhu jeden pár (plánuje sa druhý)
2. Aratinga Jendaj ( jenday )
Môj chov zahrna s tohto druhu 2 pary.
3. Aratinga Hnedohrdla ( pertinax )
Môj chov zahrna s tohto druhu 1 par.
aj take som niekedy choval ......
Aratinga Nandaj - čiernohlava (nandayus)
časom budem pridavat dalšie fotografie k všetkym parom !